Czy intercyza zawsze chroni przed wierzycielami?

regulamin świadczenia usług drogą elektronicznąAby uchronić jednego małżonka przed długami drugiego, nierzadko prowadzącego działalność gospodarczą, małżonkowie decydują się na zawarcie umowy rozdzielności majątkowej małżeńskiej, tzw. intercyzy.

 Samo zawarcie intercyzy u notariusza nie uchroni jednak małżonka przed długami drugiego. Zgodnie bowiem z art. 471 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „małżonek może powoływać się względem innych osób na umowę majątkową małżeńską, gdy jej zawarcie oraz rodzaj były tym osobom wiadome”. Małżonek musi zatem zadbać o to, żeby wierzyciel (lub wierzyciele) wiedzieli, że małżonkowie zawarli intercyzę oraz że między nimi w wyniku tego powstał i istnieje do chwili obecnej ustrój rozdzielności majątkowej małżeńskiej. Jak to zrobić? Niestety, nigdzie nie ma rejestru umów majątkowych małżeńskich. Małżonek zawierający umowę z kontrahentami powinien zawrzeć w niej odpowiednią klauzulę, w której oświadczy, że zawarł z małżonkiem intercyzę i ujawni jej rodzaj.

Co będzie jednak w sytuacji, gdy małżonek będzie nieuczciwy i nie ujawni kontrahentowi intercyzy, albo po prostu nie będzie świadomy, że tak należy zrobić? Niestety, nic. Intercyza po prostu nie spełni swej ochronnej funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *